Prowincjonalny Park Dinozaurów

Krus Piaski Możliwość komentowania Prowincjonalny Park Dinozaurów została wyłączona 57
Prowincjonalny Park Dinozaurów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

skoki-tandemowe-4W kanadyjskiej prowincji Alberta, dwie godziny jazdy samochodem na wschód od Calgary, w dolinie rzeki Red Deer położony jest Prowincjonalny Park Dinozaurów (ang. Dinosaur Provincial Park). Park został utworzony już w 1955 a w 1979 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO z dwojakiego względu: po pierwsze za swoje niewątpliwe walory krajobrazowe a po drugie za bogactwo szczątków kopalnych znajdujących Siena tych terenach. To właśnie w Parku tym najczęściej na świecie występują skamieniałe szczątki dinozaurów (odnaleziono tu szczątki, co najmniej trzydziestu dziewięciu gatunków tych kopalnych gadów a ponad pięćset obiektów zostało wydobytych i umieszczonych w muzeach ku radości zwiedzających.
Oprócz szczątków dinozaurów w parku znajdują się oczywiście skamieniałości licznych gatunków kręgowców wodnych takich jak ryby(rekiny, płaszczki) a także płazów (żaby,salamandry i wymarłych gatunków) i innych gadów (żółwi, krokodyli).
Cały Park otoczony jest prerią, ale jego wnętrze jest wyjątkowe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Zamieszkują go liczne gatunki całkiem już współczesnych zwierząt (kojoty, jelenie, antylopy widłorogie, grzechotniki i liczne gatunki ptaków). W Parku można też spotkać najbardziej na północ wysunięte stanowiska roślin kaktusowatych na przykład opuncji.
Park został założony w ramach obchodów pięćdziesięciolecia prowincji Alberta, a ciekawostką jest, że jego pierwszym dyrektorem był tamtejszy farmer Roy Fowler, który amatorsko poszukiwał na ?swoim? terenie skamielin.

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Author

Related Articles

http://stinicitechnika.eu/

Search

Back to Top